יעילות אנרגטית

יעילות אנרגטית על קצה המזלג

החשמל הוא סם החיים והכוח המניע את העולם המודרני כשאחד מהתחומים החשובים ביותר בימינו שנוגעים לכל המגזרים הוא כיצד למקסם את היעילות האנרגטית. מדובר על תהליך שבו מתבצע ניצול אופטימאלי של משאבים מצד אחד ושיפור של היעילות מבחינת הצריכה מצד שני. לשיפור היעילות האנרגטית ישנה חשיבות רבה שבאה לביטוי בין היתר באספקט הסביבתי אך לא פחות חשוב מכך, באספקט הפיננסי.

מדוע הצורך בהתייעלות אנרגטית?

צריכת החשמל בתקופה בה אנחנו חיים היא לא פחות מאשר תהליך בסיסי שנחוץ לקיום אורח החיים. עם זאת, צריכת החשמל מהווה נטל אדיר על הסביבה ובנוסף לכך עול כלכלי לא פשוט, במיוחד עבור הצרכנים הכבדים כלומר על מפעלי התעשייה או המוסדות השונים שפועלים במבני ענק. השאיפה להגיע למצב של יעילות אנרגטית מרבית נובעת פעמים רבות מהרצון לחסוך במשאבים כספיים אך בנוסף לכך מהרצון לשמור על הסביבה כשפעמים רבות מדובר על שילוב בין שני הרצונות. לדוגמא ניקח את נורת הלהט.

הדוגמה הבסיסית ביותר ליעילות אנרגטית נמוכה

נורת הלהט המודרנית פותחה אי שם בשנת 1879 על ידי תומאס אדיסון, זמן רב לפני שמישהו חשב בכלל על יעילות אנרגטית. היא באה לעולם אחרי מרוץ בן עשרות שנים שלקחו בו חלק עשרות מדענים וכפי שזה נראה נכון לכתיבת שורות אלה, בקרוב כבר נשכח כי אי פעם "שלטה בכיפה" בתחום התאורה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהניצולת האנרגטית שלה נמוכה בצורה בלתי רגילה. למעשה פחות מעשרה אחוז מהאנרגיה החשמלית המושקעת בה באה לידי ביטוי באור שלה כשיתר האנרגיה עובר המרה לאנרגיית חום. כתוצאה מכך כיום במדינות רבות המכירה של נורות להט אסורה על פי חוק. בין היתר החל משנת 2012 המכירה של הנורות אסורה אפילו בישראל במידה והן בעוצמה גבוהה מ-60 וואט.

כיצד ניתן להגיע ליעילות אנרגטית אופטימלית?

למרות שאף פעם לא ניתן יהיה לנצל את החשמל באופן האופטימאלי, הרי שניתן בהחלט לכוון לכך. בכל מערכת חשמלית מתקיים בזבוז מסוים של משאבים כשהשאיפה היא לעשות שימוש אך ורק בצרכנים המתאימים ולספק להם בדיוק את המתח והזרם המתאימים להם והמספיקים להם בהתאם לדרישה ולא מעבר לכך. יועץ חשמל מנוסה הוא איש המקצוע שתפקידו בין היתר לתכנן מערכות חשמל מורכבות על מנת להביא אותן למצב שבו ביזבוז החשמל הוא מינימלי והוא עושה זאת בין היתר באמצעים הבאים:

  • בחירת התקנים שצריכת החשמל שלהן נמוכה. בדיוק כפי שהנורות המודרניות צורכות פחות חשמל ומאירות בעוצמה יותר גבוהה מנורת הלהט, זה הדין גם לגבי מגוון רחב ביותר של מכונות לרבות מכונות ייצור שעושים בהן שימוש בתעשיות השונות.
  • התקנת מערכות שמאפשרות שליטה מרחוק למניעת בזבוז.
  • הסטת העומסים בהתאם לתעריפי החשמל שכידוע לכם אינם קבועים
  • תכנון יעיל של הובלת החשמל ממרכז האנרגיה אל הצרכנים

במידה ואתם מעוניינים לייעל את המערכת הנוכחית שלכם על מנת להפחית את הזיהום הסביבתי וכדי לחסוך סכומי עתק בשוטף, עשו את הדבר הנכון וצרו קשר עם חברת "אפרו שרותי הנדסה ושיווק בע"מ". המהנדסים הבכירים והמנוסים של חברת אפרו מחזיקים בניסיון רב בתכנון, ייעוץ וליווי של תהליכי הקמה של מערכות חשמל גדולות ובייעול של מערכות קיימות כשהיעילות האנרגטית עומדת לנגד עיניהם בכל עת.